Drukāt

LĀZA valde 2024-2027

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

LĀZA logo

2023. gads bija LĀZA valdes vēlēšanu gads. 154 balsstiesīgie biedri saņēma uzaicinājumu izteikt savu viedokli. Balsojums notika elektroniski vai pa pastu, vēlēšanu rezultātus apkopoja LĀZA sekretāre Daina Dreimane. 2024. gada 7. janvāra sēdē jaunievēlētā valde pieņēma lēmumu par to, kā tiks sadalīti valdes amati nākamiem četriem gadiem. Balsojumā par valdes amatiem bija liela vienprātība.

Juris Lazovskis, Kanāda – LĀZA priekšsēdis

Daina Dreimane, ASV – LĀZA vicepriekšsēde

Alda Urtāne, Norvēģija – LĀZA sekretāre

Zaiga Alksne–Phillips, ASV – LĀZA kasiere

Atis Bārzdiņš, ASV – LĀZA kasiera vietnieks

Ēriks Niedrītis, ASV – LĀZA speciālie projekti, Prof. Ilmāra Lazovska Medicīnas fonda vadītājs.

Laris Galejs, ASV – LĀZA biedrzinis Amerikā

Andis Graudiņš, Austrālija – LĀZA biedrzinis Austrālijā un Jaunzēlandē

Kārlis Rācenis, Latvija – LĀZA biedrzinis Eiropas Savienībā

LĀZA eksprezidenti - Bertrams Zariņš, Kaspars Tūters, Jānis Dimants un Uģis Gruntmanis valdē darbojas padomdevēja statusā.

LĀZA biroja vadītāja Latvijā - Kamena Kaidaka

Saziņai: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Paldies valdes locekļiem, kas savu darbu LĀZA valdē neturpina, bet ir devuši daudz laba iepriekšējā periodā – Karīnai Beinertei, Gundaram Katlapam un Aleksandram Kalniņam! Neatsverams ir bijis Kaspara Tūtera un Uģa Gruntmaņa devums, lai vienotu un stiprinātu latviešus visur, kur esam! 

Drukāt

Juris Lazovskis, LĀZA valdes priekšsēdis

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

Juris Lazovskis

Juris Lazovskis, M.D. 

Dzimis Rīgā. Beidzis ar izcilību Rīgas Medicīnas institūtu (1985). Ārsts Cesvainē un Madonā (1985- 1990). Latvijas Medicīnas akadēmijas (tagad Rīgas Stradiņa universitāte) klīniskais ordinators un lektors iekšķīgās slimībās (1990-1997). Papildinājis zināšanas internajā medicīnā Mineapolē (1997- 2000). Specializējies reimatoloģijā Minesotas Universitātē Mineapolē (2000-2002). Kopš 2003.  gada reimatologs Jaunskotijā, Kanādā. No 2009.  gada docētājs iekšķīgās slimībās un reimatoloģijā Dalhousie U Halifaksā (Kanāda), no 2018. gada vieslektors LU. LĀZA valdē kopš 2015.  gada. LĀZA sekretārs (2015- 2019), LĀZA vicepriekšsēdis (2016- 2019), LĀZA priekšsēdis no 2024.  gada 1.  janvāra. 

„Priecājos, ka 2019. gada septembrī uzturoties Rīgā un pasniedzot reimatoloģijas nodarbības LU ārzemju studentiem, man bija arī iespēja tikties ar nākamajiem Latvijas reimatologiem – pašreizējiem rezidentiem. Pārrunās tapa skaidrs, ka kādreiz pastāvošā atšķirīgā pieeja reimatisko slimību diagnostikā un ārstēšanā starp Latviju un ārzemēm strauji izzūd. Ceļošanas un informācijas ieguves un apmaiņas brīvība nojauc barjeras. Medicīniskā taktikā jēdzieni “pie mums” iepretim “pie jums” tāpat ar laiku kļūst vēsturiski. Pakāpeniski uzlabojoties vispārējai veselības aprūpes sistēmai, būs svarīgi paturēt prātā, ka reimatoloģijā lielāks finanšu ieguldījums nenozīmē automātiski pareizākas diagnozes varbūtību un lielāku pacienta gandarījumu par labāku iznākumu. Reimatoloģijā spilgti redzams, kā jau pirmreizējas vizītes laikā iespējams ar lielu varbūtību nokļūt diagnozei uz pēdām, kā, reizēm pat atturoties no dārgu izmeklējumu ordinācijas, ir iespējams nenovirzīties no sākotnēji noteiktās pareizās diagnozes. Pacienta uzklausīšanai atvēlēto minūšu vērtība ir lielāka par labumu no plašu laboratorisko izmeklējumu nekritiskas nozīmēšanas. Rietumu patērētāju sabiedrības pārmērību rezultātā dzimušo konfrontējošo jēdzienu “when Less is More” (“mazāk” ir   vairāk”) var tikpat labi attiecināt uz biežāko reimatisko slimību diagnostiku. Arī esenciālie ārstniecības ieteikumi biežākām reimatiskajām slimībām (kā osteoartrīts, fibromiaļģija, ģikts) ir lēti un pat bezmaksas. Pēc vairāk nekā 20 gadiem, kas pavadīti rietumu medicīnas sistēmā, ir liels gandarījums atkal sastapties ar Latvijas studentiem un rezidentiem. Gandarījumu nes palīdzēšana saskatīt pozitīvismu un iespējas Latvijā un cenšanās nepieļaut kļūdas, ar kuru sekām pašreiz cīnās rietumu, īpaši Ziemeļamerikas, medicīna. Mijiedarbība ar Latvijas kolēģiem tiešā saskarsmē un ar tīklošanās radītām iespējām palīdz dalīties ne tikai pieredzē un bagātināt vienam otru, bet caur to – kalpot galējam mērķim – mūsu pacientiem, lai kur gan tie, gan mēs paši atrastos – ārzemēs vai Latvijā – visiem vienā, aizvien sarūkošo attālumu pasaulē.”

Drukāt

Daina Dreimane, LĀZA vicepriekšsēde

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

Daina Dreimane

Daina Dreimane, M.D.

Dzimusi Latvijā, beigusi Rīgas Medicīnas institūta (tagad RSU) Pediatrijas fakultāti (1980) un klīnisko ordinatūru pediatrijā (turpat, 1990). Strādājusi Ogres rajona poliklīnikā (1980-1985), Rīgas 1. Bērnu slimnīcā (1987-1993). Beigusi pediatrijas rezidentūru Teksasas Tech universitātē (1996). Specializējusies bērnu endokrinoloģijā Kalifornijas U Losandželosā (1996-1999). Kopš 1999. strādā kā endokrinoloģe ASV.  Diabēta un endokrīno slimību grupā San Antonio, Teksasā (1999-2002). Mācībspēks Dienvidkalifornijas U Losandželosā (2002-2008). Teksasas Tech Universitātes Pediatrijas departamenta asociētā profesore un Bērnu endokrinoloģijas klīnikas vadītāja (2008-2018). No 2018. gada strādā par bērnu un pusaudžu endokrinoloģi Childrens Hospital Orange County. Ir RSU viesprofesore. Atbalsta Latvijas ārstu un studentu pieredzes apmaiņu. Izveidoja un vada LĀZA Facebook lapu LĀZApasaulē. LĀZA biedre kopš 1999 gada, valdē kopš 2015. gada. LĀZA sekretāre no 2020- 2023, LĀZA vicepriekšsēde no 2024. gada 1.  janvāra.  

“Jauno gadu sagaidot, gribas domās pakavēties pie skaistākajiem brīžiem un paveiktā, kas noguls atmiņā kopā ar 2023. gadu. Katram no mums un visiem kopā šis ir bijis izaugsmes, noturības un kopīgu sasniegumu gads. Ar pateicību un optimismu pārdomāju pēdējo divpadsmit mēnešu notikumus, no kuriem daudzi ir bijuši tieši vai netieši saistīti ar LĀZA. Pēc astoņiem gadiem LĀZA valdes priekšgalā savas priekšsēža pilnvaras noliek profesors Uģis Gruntmanis. Viņš ir bijis neapstrīdams dzinējspēks un ideju ģenerators, un uz viņa dalību valdē padomdevēja statusā ceram arī nākotnē. Aizejošā valde ir funkcionējusi kā draudzīga un saliedēta komanda, un mēs esam pierādījuši, ka kopā varam darboties organizācijas mērķu un misijas piepildīšanai. Es ļoti priecājos, kas esmu atkal ievēlēta valdē, un tas nozīmē, ka varēšu turpināt savus iemīļotos projektus ar Facebook un “55 minūtes ar LĀZA”, sadarbojoties ar kolēģiem Latvijā un ārvalstīs. Raugoties uz priekšu un plānojot darbu kopā ar LĀZA jaunievēlēto valdi, no tās sagaidu jaunas idejas un iespējas. Esmu pārliecināta, ka organizācijas 75 gados veidotais pamats kalpos kā tramplīns tam, ko mēs kopā jaunā sastāvā varam paveikt nākamajā gadā un turpmāk."

Drukāt

Alda Urtāne, LĀZA sekretāre

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

Alda Urtāne

Alda Urtāne, M.D.

Dzimusi Latvijā, Preiļos, ārstu ģimenē. Beigusi Rīgas Stradiņa universitāti (2006). Pēc rezidentūras RSU ieguva ginekologa un dzemdību speciālista sertifikātu. Strādāja Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS). Papildus specializējusies bērnu un pusaudžu uro-ginekoloģijā Helsinku universitātes slimnīcā.
Kopš 2013. gada dzīvo Norvēģijā. Strādāja Helse Fonna slimnīcas vispārējā ginekoloģijas un dzemdību nodaļā, pašlaik vairāk privātpraksē un aktīvi darbojas projektos, lai izglītotu sievietes par dažādiem veselības jautājumiem. LĀZA biedre kopš 2017. gada, LĀZA sekretāre no 2024. gada 1.  janvāra.  

“LĀZU es redzu kā jumtu, kas savieno latviešu ārstus un citus nozares speciālistus visā pasaulē. Es domāju, ka mēs Latvijas ārstiem esam tikpat noderīgi kā Latvijas ārsti mums. Mēs varam dot ārzemēs iegūtās zināšanas, pieredzi un kontaktus, bet Latvijas ārsti mums palīdz saglabāt medicīnisko saikni ar Latviju. Reizēm pieķeru sevi pie domas, ka nav tik vienkārši saprast savu identitāti. Es vairs īsti neesmu latviete, bet neesmu arī norvēģiete. Latvija ir uzņēmusi savu medicīnas attīstības kursu. Ir ļoti interesanti skatīties, kā postpadomju mentalitāte saskaras ar jauno kolēģu eiropeisko domu gājienu. Šis ir ļoti skaists laiks Latvijas medicīnā! Vēlējos pievienoties LĀZA valdes komandai, lai vēl aktīvāk iesaistītos sadarbībā starp latviešu ārstiem visā pasaulē.”

Drukāt

Zaiga Alksne-Phillips, LĀZA kasiere

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

Zaiga Alksne-Phillips

Zaiga Alksne-Phillips, M.D., FAAP

Dzimusi Rīgā. Beigusi Vašingtonas Universitāti Sietlā ar B.S. (1956) un M.D. grādu (1959), specializējusies pediatrijā. 1977.gadā sāka darbu privātpraksē Allegro Pediatrics Bellevue, Vašingtonas pavalstī. Kopš 1989. gada uzsāka ciešu sadarbību ar Latvijas bērnu ārstiem gan ar lekcijām, pārrunām, konsultācijām, gan sadarbībā ar ASV organizācijām. Ir pilsētu Belvjū (Bellevue) un Liepājas sadraudzības projekta iniciatore. 1992. gadā izveidoja Draudzības Māsu pilsētu (Sister Cities) sadarbības saites starp Belvjū un Liepāju. Organizēja un piedalījās “Healing the Children” sadarbībā, kas veica operācijas un bērnu aprūpi Liepājā un ASV (1993-2000). 1995.gadā Zaigai Alksnei-Phillips pasniegts Liepājas pilsētas Domes Atzinības raksts, viņa saņēmusi Amerikas Latviešu apvienības, Latvijas Republikas Veselības ministrijas un Latvijas Republikas Ministru prezidenta pateicības rakstus. Ir Latvijas Ārstu biedrības Goda biedre. 2005.gadā apbalvota ar Atzinības krustu. Saņēmusi LĀZA Atzinības rakstu Par nozīmīgu ieguldījumu „Latviešu ārstu un zobārstu apvienības” darbā, tās mērķu un uzdevumu realizācijā (2017), par ilggadēju un nesavtīgu devumu RSU studējošo profesionālajā izaugsmē un attīstībā, vairāku gadu garumā atbalstot izglītību, starptautisko pieredzes apmaiņu un pētniecību pediatrijā Zaigai Alksnei-Phillips piešķirts RSU Goda doktores nosaukums (2020). Nodibinājusi “Dr. Zaigas Alksnes Phillips Stipendiju” Vītolu Fondā, atbalstot studijas trim rezidentiem pediatrijā. Kopš 2021. gada jūnija ir pensijā. Turpina apmeklēt lekcijas, piedalās ZOOM semināros, ceļo, daudz lasa un vairāk izbauda kulturālos pasākumus, kā arī kopā pavadīto laiku ar trim pieaugušiem bērniem un diviem mazdēliem. LĀZA sekretāre (1998-2002), LĀZA Ziņu redaktore (2001-2005), vicepriekšsēde (2008-2015) un LĀZA kasiere kopš 2015. gada. 

„Iespēja novērot cilvēku pieeju, aprūpi citās valstīs paceļ izglītības līmeni ārstiem, studentiem un skolotājiem. Sevišķi vēlos pieminēt, cik nozīmīga bija pieredzes apmaiņa invalīdu un bērnu ar attīstības traucējumiem aprūpes laukā. Personīgu prieku man dara dotā iespēja savā mājā izmitināt piecus Latvijas ārstus, kuri ieguva pieredzi ne tikai savā specialitātē, bet novēroja sistēmu un darbības organizāciju, ārstu - pacientu attieksmi un ieguva profesionālas draudzības, kas veicina turpmāko informācijas apmaiņu. Priecājos un atbalstu LĀZA tagadējo un turpmāko darbību – galvenokārt atbalstīt jaunos ārstus ne tikai ar iespējām tālākai izglītībai, bet palikt un strādāt Latvijā. Tas ir panākams tikai tad, ja strādāšana un darbs ir apmierinošs, ir atzinība, attiecīga alga un nav jāstrādā vairākās darbavietās. Latvijā ir ļoti vajadzīgi tādi speciālisti kā psihiatri, psihologi, sociālie darbinieki, kas veicinātu tautas veselību.”