Drukāt

Starmeša gaismā Kaspars Tūters

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

LĀZA Valdes loceklis, ārsts

Kaspars Tūters

Īsa autobiogrāfija

Esmu dzimis Rīgā, bet kara laika bēgļu gaitās nonācām Kanādā, kur mūsu ģimene kopš 1950. gada dzīvoja Toronto. Tur es izstudēju medicīnu. Studijas pabeidzu 1963. gadā un nostrādāju kā ģimenes ārsts līdz 1969 gadam. Manā praksē sastapu daudz slimniekus ar psiholoģiskām problēmām. Tāpēc nodomāju specializēties psihiatrijā. Tanī pašā laikā arī apprecējos.
Uzsākot psihiatrijas specializēšanos, nojautu, ka tā sauktā Lielā jeb Smagā psihiatrija man neinteresēja, tāpēc izvēlējos novirzīties uz psihoterapijas nozari. Izpētīju vairākus centrus Toronto, Ņujorkā un Bostonā, bet beigās izvelējos Londonu, Anglijā, kur, man šķita, bija visaugstākā līmeņa apmācības. Man laimējās tikt uzņemtam British Institute of Psychoanalysis kur es pārgāju studēt Psihoanalīzi (4 gadus), kamēr turpināju pabeigt Psihiatriju.
Pirms pārcēlāmies uz Londonu mēs ar sievu nolēmām paņemt vienu gadu brīvu un apceļot pasauli. 1969. gada decembrī nopirkām Minhenē „Volkswagen Station wagon” un līdz 1970. gada beigām bijām apbraukājuši kādas 38 zemes, no Austrijas cauri Ungārijai, Rumānijai, Bulgārijai, Grieķijai, Turcijai, Irānai, Pakistānai uz Indiju un tad augšā uz Nepālu un Himalja kalniem. Eiropā apbraukājam visas zemes.
Londonā nodzīvojam līdz 1979. gadam. Būtu palikuši uz dzīvi tur, bet Kanādā man piedāvāja akadēmisko vietu McMaster un Toronto universitātēs. Pārcēlāmies atpakaļ 1979. gada beigās un kopš tā laika esam dzīvojuši un strādājuši Toronto. Esmu Assistant Professor Toronto Universitātē. Mēs ar sievu (kura arī izstudēja Psihoanalīzi un Bērnu Psihoterapiju) vēl strādājam garas stundas un apmācam jaunos Psihoterapeitus un Psihoanalītiķus.
Mums abiem ir laimējies apvienot mūsu intensīvā dzīvē mūsu profesiju ar globālo ceļošanu. Esam bijuši uzaicināti dot plenārās lekcijas Japānā, Ķīnā, Dienvidāfrikā, Austrālijā un citur.

 

Mani profesionālie darba projekti Latvijā

Mana saskare un sastrādāšana Latvijā sākās 1987. gadā, kad Latvijas Tautas fronti uzaicināja uz Toronto. Sapazinos ar Latvijas Medicīnas profesoru Ilmāru Lazovski, kurš mani uzaicināja piedalīties 1989. gada jūnija Pirmā Vispasaules latviešu ārstu kongresā. Šī man bija pirmā reize, kad atgriezos Latvijā. Milzīgs pārdzīvojums, jo šī bija pirmā reize, kad Maskava atļāva lidmašīnai no rietumiem tieši nolaisties Rīgas lidostā. Lidmašīna bija pilna ar latviešu ārstiem un zobārstiem no visām pasaules malām. Mūs Rīgā sagaidīja tūkstošiem cilvēku, jo šī bija pirmā reize, kad Latvijā bija rīkots kongress tīri LATVIEŠU VALODĀ. Kongresa rīkošanā piedalījās ārsti no Latvijas un ārzemēm. Starp galvenajiem ārzemju rīkotājiem bija LĀZAs biedri Bertrams Zariņš, Kristaps Zariņš, Kristaps Keggi, Kaspars Tūters un vēl citi LĀZAs biedri.
Kongress izvērtās par tautas svētkiem ar 5000 dalībniekiem kongresā. Bija gājieni, Latvijas karogu pienesa pie Brīvības pieminekļa, svinēja Jāņus pie Zvārtes ieža, u.t.t. Šis kongress saveda kopā latviešu ārstus un zobārstus no rietumiem un Latvijas, lai varētu sapazīties viena puse ar otru. Pēc šī kongresa mani iesaistīja Latvijas psihiatri un Veselības ministrija, lai palīdzētu viņiem veikt izmaiņas psihiatrijas laukā un sasniegt rietumu līmeni garīgās veselības aprūpē. Kopš tā laika lidoju regulāri katru gadu uz Latviju (dažreiz pat 3 reiz gadā) apmācīt manus kolēģus Latvijā. Palīdzēju nodibināt Latvijas Psihoterapeitu apvienību.
Liels, bet frustrējošs projekts, ko atbalstīja World Bank, bija saistīts, lai palīdzētu pārstrukturēt visu Latvijas psihiskās veselības aprūpes sistēmu. Tas bija kopprojekts starp Latvijas Veselības ministriju un Toronto universitātes speciālistiem. Projekts sākās 1994. gadā un turpinājās līdz 1999. gadam. Tanī posmā iepazinos ar trīs veselības ministriem. Latvija arī atbalstīja galvenās personas no Latvijas braukt uz Kanādu un iepazīties ar Kanādas modeli. Daudz kas tika izstrādāts, bet daudz arī palika ministrijas atvilktnēs.

Tanī laikā arī izsaucām vairākus spējīgus jaunos Latvijas mediķus un devām viņiem iespēju apmācīties Ziemeļamerikas slimnīcās. Tas notika ortopēdiskā ķirurģijā, sirds un asinsvadu ķirurģijā, plastiskā ķirurģijā, dzemdniecībā un ginekoloģijā, psihiatrijā un citās nozarēs. Šis bija ļoti intensīvs posms latviešu izcelsmes ārstu un zobārstu savstarpējā sadarbībā.

Personīgi es ieliku arī daudz darba, lai izstrādātu Psiholoģisko Terminu Vārdnīcu, kas palīdzētu Latvijas kolēģiem mācīties no angļu mācību grāmatām. Tas laikam bija iemesls, kāpēc man 1995. gadā piešķīra Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda doktora grādu. Pāris gadus vēlāk 2002. gadā Latvijas “devīgā roka” man piešķīra Triju Zvaigžņu ordeni. Droši vien, lai pieturētu manu motivāciju Latvijas veselības aprūpes laukam atzelt.

Mana piederība pie LĀZAs organizācijas:
- Iestājos kā biedrs Anglijas LĀZAs kopā 1967. gadā.
- Aktīvs biedrs LĀZAs organizācijā 49 gadus.
- LĀZAs Globālās Valdes loceklis kopš 1978. gada.
- LĀZAs Globālās Valdes priekšsēdis no 1993. līdz 1997. gadam
- Priekšsēdis 1997. gada LĀZAS 50 gadu dibināšanas jubilejas rīkošanai Rīgā.
- Turpinu aktīvu darbību LĀZAs atjaunotā enerģiskā valdē.

Kaspars Tūters
25. septembris, 2016

Foto:


LĀZAs 50.gadu jubileja 1997.gada jūnijā, Rīgā


LĀZAs 50.gadu jubileja 1997.gada jūnijā, Rīgā


LĀZAs 50.gadu jubileja 1997.gada jūnijā, Rīgā


LĀZAs 50.gadu jubileja 1997.gada jūnijā, Rīgā


6.  Ārstu kongress 2009. gadā, Rīgā


6.  Ārstu kongress 2009. gadā, Rīgā