SuperBowl gredzeni latviešu ārstam - prof. Bertrams Zariņš intervijā Ligitai Kovtunai
Mēs ar tevi līdz šim esam daudz runājuši par medicīnu, par tevis un brāļa Kristapa Zariņa dibināto Latvijas Medicīnas fondu, kas joprojām finansiāli atbalsta jaunos Latvijas mediķus, par LĀZA un Latvijas ārstu kongresu sākotni utt. Šodien aicinu tevi uz sarunu par… amerikāņu futbolu. Turklāt laikā, kad sākas superkauss (SuperBowl), un visa Amerika būs gluži pārņemta ar to. Bet galvenais – tev pieder 10 lieli, dimantiem rotāti gredzeni, seši no tiem – kā uzvarētājkomandas New England Patriots (NEP) komandas ārstam!
Jā, šajā komandā par ārstu nostrādāju 25 gadus. Tagad vairs neesmu aktīvā darbā, bet joprojām esmu atbildīgs par zināmiem administrātīviem pienākumiem. Šai laikā esmu bijis kopā ar NEP visur, kur vien viņi bijuši.
Nule, play-off spēlēs, gan viņi “izkrita”, līdz ar Tampa Bay, kur bija pārgājis spēlēt amerikāņu futbola slavenība Toms Breidijs (Tom Brady). Viņam ir septiņi gredzeni. Maiklam Džordanam esot seši, Greckim – pieci!
1. februārī Breidijs paziņoja, ka beidzis karjēru.
Kā Breidijs kļuva par vadošo spēlētāju quaterback NEP?
Iepriekšējais quaterback Drew Bledsoe tika ievainots, un viņam bija iekšējā asiņošana 24 stundas, ļoti satraucošs gadījums.Breidijs viņu atvietoja un – acīmredzami spēlēja labāk nekā Bledsoe.
Kāpēc amerikāņu futbola spēles notiek tieši svētdienās? Nākamajā dienā jāiet uz darbu, spēles skatoties, tiek ēsti neveselīgi ēdieni, pica…
Amerikā high school komandas spēlē piektdienas vakaros, universitātes - sestdienās, profesionāļi - svētdienās. Profesionāļu spēles ir arī iekļautas ceturtdienas un pirmdienas vakaros. Cilvēkiem patīk skatīties, un TV labprāt pārraida. Amerikāņi tiešām ļoti aizraujas ar šīm spēlēm. Šobrīd irīpašs notikums un kulminācija – SuperBowl!
“Klasiskā” futbola čempionātus parasti sāk ar himnu. Lai atceramies, piemēram, 1990. gada pasaules kausu Romā, kad Karakallu termu drupās pirmo reizi dziedāja slavenie trīs tenori – Pavaroti, Karerass un Domingo. Tiek uzskatīts, ka šis koncerts izdarīja īstu apvērsumu opermūzikas industrijā, tai pievēršot daudz futbola fanu (koncertu noklausījušies 800 miljoni cilvēku, ieskaitot TV skatītājus!). Savukārt daudz opermīļu sākuši skatīties futbolu. Turklāt – jau nākamajā pasaules futbola čempionātā Trīs tenori dziedāja tā atklāšanā Amerikā. Vai arī amerikāņu futbola kausi sākas ar himnu?
Jā, pirms spēles sākas, nodzied Amerikas himnu.
Arī pats amerikāņu futbols ir citāds. Kā tas radies?
Soccer ir vecāka spēle. Īstenībā, tā sākotne nāk no Regbijas (Rugby) pilsētasAnglijā,kur radās regbijs. Tas pārnāca uz Ameriku, spēle mainījās un pilnveidojās par amerikāņu futbolu.
Spēle ir diezgan skarba, droši vien ļoti traumatiska. Ir dzirdēts, ka tiek nopietni pārskatīti noteikumi, īpaši tie, kas saistās ar galvas traumām, smadzeņu satricinājumiem. Tev bija daudz darba?
Amerikāņu futbols ir ātra spēle, bieži sanāk saskriešanās. Līdz ar to ir risks savainot ne vien galvu, bet arī locekļus, plecus, ceļgalus. Spēlētāji ir liela auguma, smagi, pa laukumu nesas lielā ātrumā. Mans darbs bija stāvēt laukuma malā un cik vien iespējams ātri nokļūt pie savainotā spēlētāja.
Vai, strādājot par komandas ārstu, iemīlēji šo futbolu?
Es uzaugu Ņujorkā, kur iemācījos spēlēt soccer latviešu komandā.Mums, puikām, tolaik vairāk gan patika beisbols. Nonākot kolledžā, bija jāapgūst amerikāņu futbols. Vai iemīlēju? Kamēr biju komandas ārsts, man bija jāārstē. Tagad varu skatīties un baudīt spēli.
Stāsta, ka tu vienmēr esot arī cītīgi “studējis” savu spēlētāju slimības vēstures, un komandā taču ir ap 60 spēlētāju! Hokejā tomēr “tikai” 20-25.
Dažreiz pat vairāk par 60. Reizi gadā man bija jāpiedalās veselības pārbaudes komisijās, kur trīs dienu laikā bija jāizmeklē 300 futbolistu, kuŗus komandas vēlas draftēt. Tas ir atbildīgs pienākums, te izšķiras sportista karjēra. Pieminētais Toms Breidijs sākumā nemaz nelikās ļoti spēcīgs, un neviens neparedzēja, kā viņš pilnveidosies karjēras gaitā, bet - kļuva par No. 1!
Kā bija strādāt par ārstu Boston Bruins hokeja komandai? Vai spēlētāji lamājas arī?
Laikam gan! Reiz paprasīju spēlētājam, par ko jūs tur runājat, kad kaujaties? Man atbildēja – “nejaukas lietas par jūsu radiem!”
Nu, tad parunāsim par “intelekta klātbūtni” futbolā! Amerikāņu futbola rokasgrāmatās esot aprakstītas ap 700 kombinācijas, kas katram spēlētājam jāzina no galvas. Spēles vadītājs tikai nosauc kombinācijas numuru, un spēlētājam tā zibenīgi jārealizē. Galvai jāstrādā nevainojami!
Īpaši gudriem ir jābūt uzbrucējiem (offensive lineman) – viņiem jāpārzina arī visas iespējamās aizsardzības kombinācijas. Turklāt vēl arī jābūt ātriem. Ja neesi tik gudrs, bet tomēr esi ātrs un spēcīgs, dažreiz labāk spēlēsi defence – aizsardzībā, kur tikai jāreaģē. Visgudrākam jābūt quaterback. Toms Breidijs ir gudrs, tāpēc viņam tik veiksmīgi veidojās sportista karjēra.
Un nu par taviem gredzeniem – tātad seši SupeBowl, un vēl par Stenlija kausa (Stanley Cup) un Boston Bruins hokejā. Visu cieņu! Kuŗš tev pašam dod vislielāko gandarījumu?
Ikviens no šiem SuperBowl gredzeniem ir tas augstākais sasniegums Amerikas sportā, ar ko esi ticis gandarīts. Visvairāk atceros pirmo - 1986. gadā. Kā redzams, šie gredzeni ar katru reizi kļuvuši arvien lielāki, dimantu vairāk. Papētot tuvplānā, var redzēt, ka dimanta akmentiņu ar katru reizi ir par vienu vairāk, ik gadu tiek mazliet mainīts dizains. Sestajā NEP gredzenā ir seši lieli dārgakmeņi.
Par kuŗu komandu “fanosi” šajā SuperBowl?
Nu, ja Toms Breidijs nespēlē, man vairs nav tik svarīgi, par kuŗu – vienkārši vērošu, dzīvošu līdzi. Tikšos ar draugiem un skatīšos.
Spilgtākās atmiņas no sporta ārsta laikiem?
Iesāku 1976. gadā kā Boston Bruins ārsts un to turpināju 32 gadus. Ar NEP nostrādāju 25 gadus. Vēl 14 gadus biju arī Eiropas profesionālā futbola (soccer) komandas New England Revolution galvenais ārsts. Biju ASV Olimpiskās komandas galvenais ārsts 1984. gadā un ASV hokeja komandas ārsts 2006. gadā, kad IIHF pasaules čempionāts notika Latvijā. Interesanti, ka togad ASV hokeja izlasei bijām divi latviešu ārsti – es un Dr. Visvaldis Nagobads. Starp citu, Latvijas izlases ārsts bija Valdis Zatlers. Grūti izcelt kaut ko pašu spilgtāko – daudz strādāju, tas viss.
Vai tavi dēli arī nodarbojas vienā vai otrā šajā sporta veidā?
Viņi aizraujas ar slēpošanu un zēģelēšanu.
Tava sieva Laima spēlē tenisu, ko tu?
Tagad riteņoju.
Kad beigsies SuperBowl, pie kādiem iesāktiem darbiem ķersies?
Turpināšu rakstīt grāmatu par ceļgala anatomiju (kopā ar poļu kolēģi), kas Springer apgādā nāks klajā jau šogad. Kopā ar brāli Kristapu gatavojam akadēmisku rakstu par asinscirkulāciju ceļgala locītavā. (Prof. Kristaps Zariņš ir asinsvadu ķirurgs un pētnieks. – L. K.)