Drukāt

In memoriam Dr. Ilze Švarca (Schwartz)

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

Ilze Švarca (Knezinskis) 1935-2020Dr. Ilze K. (dz. Knezinskis) Švarca (Schwartz) aizgāja mūžībā 2020. gada 22. jūlijā savās mājās Trejupē, Mičiganā 85. gadu vecumā.

Ilze Knezinskis ir dzimusi 1935. gada 22. maijā Alūksnē, Latvijā, ārsta Jēkaba Knezinska un Zentas (dz. Strautzela) vienīgā meita. Kopā ar tik daudziem citiem, ģimene bēga no padomju okupācijas Otrā pasaules kara laikā, ierodoties pārvietoto personu nometnē Fišbahā, Vācijā, kur viņi dzīvoja līdz emigrācijai uz ASV 1950. gadā. 1955. gadā Ilze kļuva par ASV pilsoni. Ilze ar izcilību absolvējusi Vanderbiltas universitāti un Tuftsas Medicīnas skolu, kur iepazinās ar savu vīru Ričardu A. Švarcu no Ņūtonas, MA. Viņi kopā nodzīvoja teju 60 gadus, bet Ričards  aizgāja mūžībā 2018. gadā.

Jaunie ārsti un viņu pieaugošā ģimene apmetās Klīvlendas augstienē 1967. gadā, vispirms strādājot par psihiatriem Fairhill Mental Health Center, pēc tam Klīvlendas klīnikā un pēc tam daudzus gadus Eiklida klīnikā, kas kļuva par Universitātes slimnīcas sistēmas daļu. Dr. Ilze Švarcs bija ļoti aktīva trimdas / diasporas latviešu sabiedrībā un nenogurstoši strādāja Latvijas neatkarības labā. Viņa palīdzēja Rīgā nodibināt Latvijas Okupācijas muzeju, kā arī dāsni atbalstīja latviešu kultūras, profesionālās un izglītības organizācijas. Ilze Švarca bija arī LĀZA biedre, tāpat kā viņas tēvs Jēkabs Knezinskis, kurš bija dzimis 1907. gadā Petropavlovskā un pabeidzis LU 1934. gadā, iegūstot ķirurga grādu.

Ilzei un Ričardam kopš 1980. gadiem bija vasaras mājas Mičiganā, vēlāk viņi tur pārcēlās. Viņus bieži varēja redzēt garās pastaigās, kopjam dārzu vai peldamies ezerā. Ilze arī mīlēja lasīt un ceļot. Dr. Švarcu ģimenē izaugušas trīs meitas - Anna (Ņujorkā), Katrīna (Ziemeļkarolīnā) un Māra (Mičiganā), kā arī mazbērni Lena, Maija, Amanda, Deivids un Rebeka.