Drukāt

Iznācis LĀZA Apkārtraksts Nr.165

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

 

Šis ir 165. Apkārtraksts. Tātad kaut kur dzīvo visi iepriekšējie 164 izdevumi. Ceru, ka tie ir ar nolocītiem stūriem, iekrāsotām vārdrindām, mazliet cietuši no kafijas tasītes – tātad lasīti. Šajā laikmetā, kad tik daudz informācijas ir internetā, kad tajā var ievietot visu un censties atrast kaut ko, arī LĀZA valdē bija pārdomas, vai ir vajadzīgs uz papīra drukāts vārds. Kā apliecinājums, ka lēmums turpināt izdot Apkārtrakstu arī taustāmā formā, ir pareizs, man rokās nāca žurnāla Rīgas Laiks 2013. gada janvāra numura raksts ar jauku nosaukumu Skartā un neskartā grāmata un mazu apakšnosaukumu E-lasīšana nav lasīšana. No tā atļaušos citēt tikai pirmo rindkopu: „Mūsdienu šķietami nebeidzamajās debatēs par lasīšanas nākotni nebūtu piemirstams kāds nenoliedzami būtisks fakts: lasīšana nenotiek tikai ar smadzenēm; mēs lasām ar savu ķermeni. Lasīšana ir neatņemama daļa no mūsu pieredzes, mūsu izjūtas par esību šai pasaulē...”

Apkārtraksta lapas lasītāja rokās ļauj ne tikai uzzināt, tās ļauj sajust to otru cilvēku, kas rakstījis, tās dienas krāsas, par ko kāds stāstījis. Nemetiet ārā vecos Apkārtrakstus – tā ir dzīvākā no vēstures liecībām, kas ir, tā ir jūsu ārstu saimes vēsture!

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā glabājas Apkārtraksti, bet līdz šim tiem piekļuve bija iespējama tikai LNB telpās. No šī rudens tas mainījies. Ar LĀZA valdes lēmumu tagad visus elektronizētos LĀZA Apkārtrakstus var lasīt ikviens www.periodika.lv. Apkārtraksts ir kļuvis brīvi pieejams internetā.

Pirmais Apkārtraksts dienas gaismu un savu trimdā nonākušo lasītāju satika pavisam drīz pēc Latviešu ārstu apvienības trimdā nodibināšanas –1947. gadā. Par Apkārtraksta lomu pirmajos LĀZA pastāvēšanas gados Pēteris Edgars Lakstīgala pēc J. Dimanta lūguma raksta Apkārtraksta Nr. 143, kad LĀZA atzīmē savu piecdesmitgadi.

„Vēl 20 novembrī 1951. gadā LĀZA nosaukums bija LAAT – Latviešu ārstu apvienība trimdā. 1949. gadā ceļa kulē Dr. Kārlis Apinis atveda LAAT Eiropas valdes pilnvaras „Apzināt un vienot Latvijas ārstu un zobārstu saimi”. Korespondences ceļā LAAT valdes vēlēšanās par priekšnieku ievēlēja Kārli Apini – valdes locekļi Jēkabs Prīmanis, Pēteris Ābele, Pāvils Purviņš un Teodors Staprāns. Vēlēšanās piedalījās 82 biedri. Biedru nauda gadā bija $6.00 USA, 6 markas Vācijā, 6 kronas Zviedrijā un citur pa visu pasauli izklīdinātajiem biedriem 6 naudas vienības. Kārlis Apinis centās attālos un bieži vientuļos zemeslodes stūros novestos kolēģus iesaistīt līdzdalībā un vienotas saimes veidošanā. Sākotnēji apkārtraksti un saraksti bija mašīnrakstā – kopijas izsūtīja biedriem.

Apkārtraksts šajā laikā deva norādījumus par darba iespējām, apstākļiem, atalgojumu, licences iegūšanas nosacījumiem dažādās pavalstīs, deva iespēju sazināties ar kolēģiem, iztirzāja problēmas, deva brīdinājumus. Tas bija gaidīts viesis un deva pārskatu, kaut arī pati organizācija bija vēl tapšanas stadijā.”

No 1. līdz 165. numuram žurnāla dzīvē ir bijuši grūti un ļoti grūti laiki, bet tos visus tas kopā ar saviem redaktoriem un autoriem ir pārvarējis, jo vienmēr palīdzēja sajūta, ka žurnāls ir vajadzīgs.

Apkārtraksta redaktori bijuši: Kārlis Apinis, Jānis Arvīds Āboliņš, Raimunds Pavasars, Pāvils Vasariņš, Laila Vehvilainena, Dace Micāne-Zālīte, Ansis Muižnieks un pēdējos 15 gadus Maija Pozemkovska. 

LĀZA žurnāla nosaukums tēlaini raksturo tā sūtību – apkārt pasaulei sūtīt ziņu par latviešu ārstiem un priekš latviešu ārstiem. Apkārtraksts glabā sevī neapzinātus un nenovērtētus dārgumus – LĀZA vēsturi. Bet katra vēsture reiz bijusi šodiena – tāpēc aicinu visus, kam ir savas domas, pārdomas, kam ir savi stāsti, ko der zināt arī citiem kolēģiem, neturēt sveci zem pūra. Apkārtraksta sūtība arī turpmāk būs vēstīt par LĀZA biedru un atbalstītāju veikumu, par problēmām un to risinājumiem medicīnas jomā, par profesionālo izglītību un veidiem, kā to stiprināt, par sadarbību starp ārstiem dažādās zemēs, par emocionālajiem pārdzīvojumiem, ar ko nākas un nāksies saskarties medicīnas laukā esošajiem, par pieredzi, kā nenoasiņot dzīves ērkšķos, par labajām un nebaltajām dienām, par personībām medicīnā, kuru vārdi un darbi ir paraugs nākamajām paaudzēm, par gada lielākiem un mazākiem notikumiem, kas visi kopā veido LĀZA vēsturi. Kad lasīju Žaņa Karlsona rakstu par Apkārtraksta likteni Būt vai nebūt? 1957. gada Nr. 53, varēju gan smiet, gan raudāt, cik viss laikmetīgi, tie paši jautājumi un tās pašas atbildes. Bet lielā atbilde – būt!

Aicinu jūs rakstīt Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. un arī sūtīt gan rakstus, gan attēlus, lai kopā veidotu bagātu žurnālu vismaz vienu reizi gadā, kas būs kā gadagrāmata par pagājušo gadu un ieskats nākamajā.

Bet ir vēl kāda iecere, ko gribam realizēt līdz Latvijas simtgadei – LĀZA vēstures grāmata, kuru veidosim kā triloģiju un kuras tapšanā arī jūs varat piedalīties.

LĀZA Apkārtrakstu var lasīt mūsu mājaslapas sadaļā Apkārtraksti vai drukātā veidā, ja esat LĀZA biedrs un atbalstītājs. Ja gribat iegūt drukātu Apkārtrakstu Nr. 165, lūdzu rakstiet Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Kamena Kaidaka, LĀZA biroja Latvijā vadītāja, Apkārtraksta un mājaslapas redaktore