Drukāt

Iznācis LĀZA Apkārtraksts Nr.168

Autors Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība.

LĀZA Apkārtraksts Nr 168 Latviešu ārstu un zobārstu apvienība (LĀZA), sākot jauno darba cēlienu, atskatās uz iepriekšējā gadā paveikto. Tā arī tagad LĀZA Apkārtraksts Nr 168 ir kā 2019. gada LĀZA notikumu spogulis. Un tajā ir daudz, ko redzēt. LĀZA domubiedru skaits ir audzis, arvien aktīvāk un plašāk pasaulē mītošie latviešu (un ne tikai latviešu) ārsti sarunājas Facebook grupā LĀZA pasaulē. Tajā esam jau vairāk nekā 1600, uzzinām par mūsu maziem un lieliem panākumiem, diskutējam par ētiskām un medicīniskām tēmām pasaulē un Latvijā. Pirms četriem gadiem LĀZA Facebook grupai bija 150 sekotāji. Tagad skaits desmitkārt audzis. Paldies par to LĀZA valdes loceklei pediatrei Dainai Dreimanei (ASV), mūsu lapas iesācējai un uzturētājai! Kāda ir Daina, kāds ir viņas dzimtas stāsts – arī par to jaunajā Apkārtrakstā. Tāpat lasītājam būs iespēja iepazīties ar profesoru Pēteri Apsi, kas Latvijas zobārstiem vienmēr paliks prātā, kā izcils skolotājs un arī mecenāts. Pētera Apses sirdslieta – fotogrāfija – šoreiz daiļo Apkārtraksta vāku. LĀZA aicinājumam stāstīt par savas dzimtas ārstiem, zobārstiem atsaucās zobārste Ilze Lakstīgala no ASV. Tā tikām pie raksta par zobārsti Emīliju Celms Lakstīgalu un arī unikālām fotogrāfijām no neatkarības cīņu laika 1919. gadā. Vēsturiskas un neredzētas fotogrāfijas ir redzamas rakstā par Latvijas Sarkanā Krusta pirmajiem darbības mēnešiem. Par to liels paldies P. Stradiņa medicīnas vēstures muzejam un Mārtiņam Vesperim.

LĀZA notikumu kalendārā, kā ikkatru gadu, bija stipendiātu atlase Prof. Ilmāra Lazovska Medicīnas fonda stipendijām un Ojāra Veides fonda stipendijām. Stipendiātu pieredzes stāsti ir vislabākais apliecinājums, ka pirms daudziem gadiem iesāktā tradīcija – piešķirt stipendijas medicīniskās izglītības atbalstam studentiem un jaunajiem ārstiem – ir svētīgs darbs, kas jāturpina.

2019. gads iezīmēts medicīnas vēsturē ar jaunu grāmatu par Pirmo vispasaules latviešu ārstu kongresu, ko sarakstījis prof. Bertrams Zariņš un Pēteris Apinis. Apkārtrakstā skatāmas fotogrāfijas no grāmatas atvēršanas svētkiem un plašāk par 2019. gada Latvijas Medicīnas Fonda stipendijām, kas kā tradīcija aizsākās pēc pirmā kongresa.

5. jūlijā tikāmies XV Dziesmu un deju svētkos Toronto LĀZA konferencē. Tajā bija interesanta akadēmiskā programma un ne mazāk aizraujoša saviesīgā daļa, jo konferences viesis bija Ogres jauktais koris ar diriģentu Jāni Zirni.

2017. un 2018. gadā LĀZA kopā ar laikrakstu Laiks rīkoja Apaļā galda diskusijas par problēmām bērnu psihiatrijā Latvijā. Diskusijas palīdzēja bērnu psihiatriju noteikt kā pamatspecialitāti un samazināt rezidentūras laiku līdz 4 gadiem. 2019. gadā sagatavojām augsni, lai no 2020. gadā varētu uzsākt interneta seminārus par bērnu un pusaudžu psihoterapiju. Galvenie runātāji tajos ir psihoterapeiti Kaspars Tūters, Dagnija Tenne (Kanāda) un Karīna Beinerte (Apvienotā Karaliste). Par to, cik ļoti šie semināri vajadzīgi Latvijas kolēģiem, liecina arī Apkārtrakstā redzamie aptaujas dati. Esam pateicīgi Dr. Laumai Upelnieks-Katis par 10 000$ ziedojumu šīs nozares attīstībai Latvijā.

Dr. Mirdzas Silvijas Hoag ziedojums raisīja ideju par medicīnisku rakstu klātbūtnes vajadzību Apkārtrakstā. Un ārste-ģenētiķe Baiba Lāce (Kanāda) ir šī rakstu cikla aizsācēja.

LĀZA ir daudz draugu un atbalstītāju arī starp citām nevalstiskajām organizācijām. Ar lielu balsu pārsvaru LĀZA tika ievēlēta Diasporas padomē, kas darbojas Ārlietu ministrijas paspārnē, kur kopā ar ELA, PBLA, IZM, VM, EM risinām svarīgus jautājumus par to, kā iedzīvināt Diasporas likumu.

Berlīnē 7. decembrī kopā ar ELA rīkojām veselības nozares profesionāļu tīklošanās pasākumu Latvijas vēstniecības mājīgajās telpās. Kopā ar Latvijas Ārstu biedrības prezidenti Ilzi Aizsilnieci, Veselības ministrijas parlamentāro sekretāru Ilmāru Dūrīti, Latvijas Jauno ārstu asociācijas vadītāju Kārli Rāceni, Izglītības ministrijas kolēģi Uldi Berķi, LU profesoru Ugu Dumpi un kolēģiem, kas strādā Vācijā, Austrijā, Anglijā, Skotijā un Latvijā pārrunājām ārstu un māsu trūkumu Latvijā, kā arī citus iemeslus protestiem pie Saeimas un protesta akcijām Latvijā, bet galvenais – kā visi, strādājot kopā un viens no otra mācoties, varam uzlabot Latvijas medicīnu. Kā diasporas profesionāļiem sadarboties un kādi ir šķēršļi, par to var lasīt aprakstā, kas tapa pēc prezidenta dzīvesbiedres Dr. Andras Levites vizītes Londonā 4. decembrī. LĀZA savu viedokli ir publiski paudusi gan par VDK „maisos esošo” personu tiesībām ieņemt vadošos amatus valsts augstskolās, gan atbalstījusi Latvijas Ārstu biedrības, Latvijas Jauno ārstu asociācijas un Māsu asociācijas prasības par nepieciešamo atalgojuma pieaugumu. Kā ļoti nozīmīga uzvara diasporas speciālistiem ir 2020. gada sākumā LĀB pilnsapulcē apstiprinātā jaunā kārtība, kādā pielīdzināma ārsta kvalifikācija. Par to precīzi un detalizēti LĀB juristes Ilzes Vilkas rakstā.

Darbīgi strauji aizritējuši četri LĀZA valdes darba gadi, un 2019. bija jaunās valdes vēlēšanu gads. Jaunievēlētā valde savā pirmajā sēdē sprieda par amatu sadali. Katrs no valdes locekļiem Apkārtrakstam sniedzis nelielu, bet zīmīgu savu pašportretu.

LĀZA valdes 2019. gada vēlēšanu rezultāts

Uģis Gruntmanis, Latvija – LĀZA priekšsēdis

Juris Lazovskis, Kanāda – LĀZA vicepriekšsēdis

Jānis Dimants, ASV – LĀZA priekšsēdis emeritus statusā

Zaiga Alksnis–Phillips, ASV – LĀZA kasiere

Atis Bārzdiņš, ASV – LĀZA kasiera vietnieks

Daina Dreimane, ASV – LĀZA sekretāre

Karīna Beinerte, Anglija – LĀZA sekretāra vietniece

Aleksandrs Kalniņš, ASV – LĀZA biedrzinis

Andis Graudiņš, Austrālija – speciālo projektu koordinators

Gundars Katlaps, ASV – speciālo projektu koordinators

Ēriks Niedrītis, ASV – speciālo projektu koordinators

Kaspars Tūters, Kanāda – speciālo projektu koordinators

LĀZA biedri saņem Apkārtrakstu savās pasta kastītēs. Tā elektronisko versiju var lasīt LĀZA mājaslapā. Tie, kas vēlas saņemt LĀZA Apkārtrakstu, bet nav LĀZA biedri, lūdzu, rakstiet Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

LĀZA valde saka paldies visiem, kas gan ar biedra naudas nomaksu, gan arī ziedojumiem atbalsta LĀZA darbību. LĀZA ir atvērta jaunām idejām, atvērta jauniem biedriem no visas plašās pasaules, kuru domas un darbi saskan ar LĀZA mērķiem.